M.R.Štefánik – 95 rokov od smrti

Autor: Martin Gazda | 4.5.2014 o 21:41 | (upravené 4.5.2014 o 21:56) Karma článku: 6,54 | Prečítané:  637x

„Veriť, milovať, pracovať." (Motto M.R.Štefánika) Dnes uplynulo 95 rokov odvtedy, ako sa zrútilo lietadlo s Milanom Rastislavom Štefánikom.

 

Určite každý počul o tomto veľkom človeku z našich dejín. Pomyselne sme ho povýšili až tak, že na slovenskej bankovke s najvyššou nominálnou hodnotou bola práve jeho podobizeň. Aj keď má Štefánik postavenú mohylu neďaleko svojho rodiska a v Bratislave peknú, veľkú sochu, predsa si myslím, že obyvatelia Slovenska na neho zabudli.

Dnes som bol pri jeho soche v Bratislave pred novou budovou Slovenského národného divadla. Šiel som tam sám od seba, lebo som si spomenul na dnešné výročie (ktoré je zaznačené skoro v každom kalendári ako spomienka) a chcel som v tichej modlitbe poďakovať za jeho život. Uvidel som tam hŕstku ľudí, ktorí mali prevažne seniorsky vek. Neboli to žiadni extrémisti. Prišli zaspievať, povedať zopár slov, zarecitovať a položiť veniec k soche Štefánika. Bol som rád a zároveň som bol smutný. Myslím, že ťažko nájdeme inú osobnosť z našich dejín v politickom slova zmysle, ktorá by pre obyvateľov tejto krajiny spravila viac. A predsa pri jeho soche bolo iba málo ľudí.

Ja sám viem o Štefánikovi málo, ale dal som si záväzok, že budem vedieť viac. Lebo nepoznať dejiny a osobnosti z našich dejín je trestuhodné a zároveň to má výrazný vplyv na súčasnosť. Ak by sme vedeli, akým poctivým a usilovným štátnikom a generálom bol Štefánik, nevolili by sme karikatúry politikov do parlamentu a nedali by sme na ich sladké rečičky. Chceli by sme od súčasných politikov viac ako nám ponúkajú dnes. Je výzvou pre nás, aby sme si nezabúdali, že Slovensko má aj cnostné príklady politikov, ktorí zabezpečili, aby sa Slovensko posunulo o míle ďalej vo svojom kultúrnom vývoji.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?