Železná lady, rok po. Ale, čo Rusko o rok?

Autor: Martin Gazda | 8.4.2014 o 22:03 | (upravené 8.4.2014 o 22:11) Karma článku: 12,92 | Prečítané:  852x

  Enoch Powell povedal v Dolnej snemovni po vyhratej vojne o Falklandy na margo kovu, z ktorého je železná lady, nasledovné: "Ukazuje sa, že testovaná látka je zložená zo železa najvyššej kvality, že má výnimočnú ťažnú silu a je vysoko odolná voči opotrebovaniu a poškodeniu i voči tlaku a môže byť s výhodou využitá pre všetky národné účely."  

 

Dnes uplynul rok od úmrtia Margaret Thatcherovej. Pri spomienke na tento citát rozmýšľam, akoby asi Thatcherová, ako premiérka Veľkej Británie, reagovala na mocenské snahy Vladimíra Putina. Mnohí by povedali, po úvodnom citáte, že Margaret Thatcherová by nemohla zaujať podobné stanovisko k Rusku ako k Argentíne, keďže Rusko má najviac jadrových zbraní na svete a rozsiahlu armádu. To, čo som chcel zdôrazniť výrokom o nej, je fakt, že svoje rozhodnutia zakladala na svojich hodnotách, o ktorých bola hlboko presvedčená a ktoré vedela aj tvrdo presadzovať. (inak, slovné spojenie jej vymysleli práve sovietski generáli)

Úprimne povedané, vyrazilo mi dych, keď povedal slovenský premiér Robert Fico, že s Ruskom si to nechce v súčasnosti nikto rozhádzať. Ani Francúzi, ani Nemci. Mráz mi z toho behá po chrbte, keď si pomyslím na rok 1938 a na Mníchovskú dohodu, za ktorú sa nám Margaret Thatcherová, ešte ako úradujúca premiérka Spojeného kráľovstva, aj ospravedlnila. Vtedy Nemci chceli tiež zachraňovať Nemcov v Československu a s prosperujúcou nemeckou ekonomikou si to tiež nechcel kde kto rozhádzať. Možno preháňam, ale nemali by sme brať na ľahkú váhu túto situáciu. Bohužiaľ nezvládnutá zahraničná politika prezidenta Obamu a rozpačité reakcie lídrov EÚ môžu Putina povzbudiť.

S Margaret Thatcherovou sme nemuseli súhlasiť, ale vieme povedať, asi ako by reagovala. Určite prísne, ale jasne. To, ako bude reagovať dnešný Západ, nevie asi nikto. A to je súčasná bieda v medzinárodných vzťahoch.

Skúsme zavrieť oči a rozmýšľať, kde budú asi hranice Ruska o rok. Dúfam, že nanajvyš tam, kde dnes.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.


Už ste čítali?