Koho voliť?

Autor: Martin Gazda | 14.3.2014 o 16:23 | Karma článku: 7,37 | Prečítané:  1738x

Najbežnejšou otázkou dnešných dní pre ľudí, ktorí nie sú rozhodnutí a ktorí nesledujú súčasnú politickú scénu, je: "Koho voliť v prezidentských voľbách?"

Rád by som sa s vami podelil s tým, ako ja rozmýšľam nad tým, koho voliť. Voľby a volebná kampaň je spojená so slovami a tvrdeniami. Slovo sa považuje za rovnako mocnú zbraň ako pištoľ. Niektorí kandidáti sú skvelými rečníkmi. A keďže kandidáti nevedia skúsenosťou preukázať akými by boli prezidentmi (ani jeden ešte tento post nezastával), ostáva všetko iba v rovine "slovo proti slovu". Do úvahy môžeme samozrejme brať aj doterajšiu činnosť kandidátov, ale ja by som sa chcel zamerať na slovné prejavy.

Pri slovách, ktoré vychádzajú z úst kandidátov, rozlišujem nasledovne. Po prvé, kandidáti hovoria o tom, ako zle bol doteraz úrad prezidenta vykonávaný a kde sú rezervy. Po druhé, kandidáti rečnia o tom, ako jedna strana preberá moc v štáte a druhá strana sporu sa ohradzuje proti tomuto tvrdeniu. Avšak ani prvá, ani druhá možnosť neriešia to najpodstatnejšie. Je to práve výkon funkcie prezidenta, ktorá potrvá nasledujúcich päť rokov. Pre mňa je najdôležitejšia tretia možnosť. Vtedy, keď kandidáti hovoria o tom, čo by ako prezidenti robili. Nemyslím na všeobecné frázy, ale na konkrétne vyjadrenia. A toto je priestor, kde môžeme vidieť, či kandidát má alebo nemá predstavu o význame a fungovaní úradu prezidenta. Či bude v prezidentskej záhrade iba zalievať kvety a automaticky podpisovať zákony (na to by sme mohli najať záhradníka a automatický systém a ušetrili by sme mnoho peňazí) alebo chápe, kde je miesto prezidenta v politickom systéme na Slovensku. A tu už kandidátov, ktorí majú jasnú predstavu, z môjho zoznamu dramaticky ubúda.

Dôležitejšie teda ako volebné prekáračky, sú vízie, ktoré kandidát má.

Tak koho budeš voliť ty?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?