Cirkev pohľadom odborníkov?

Autor: Martin Gazda | 18.5.2011 o 15:10 | (upravené 20.5.2011 o 9:57) Karma článku: 3,73 | Prečítané:  393x

Štatistiky sú super vec. Dokážu nám veľa povedať, ale aj veľa zakryť. Zjednodušujú, sprehľadňujú a uľahčujú v mnohom rozhodovanie, aby bolo efektívnejšie.

Dóm sv. Alžbety v KošiciachDóm sv. Alžbety v Košiciach

 

Ako občan tohto štátu vítam pozitívne toto sčítanie. Vítam diskusiu k všetkým otázkam, ktoré sa tam nachádzajú. Veď je to o nás. Je mi len ľúto, že sa zväčša diskutuje iba o jednej otázke.

Ako veriaci katolík a zároveň človek snažiaci sa o diskusiu založenú na faktoch a argumentoch, nie na sentimentálnych výlevoch, domýšľaní a pocitoch, nevychádzam z úžasu, koľko nečlenov cirkvi alebo nepraktizujúcich členov cirkvi (katolíckej, evanjelickej, pravoslávnej, ...) je odborníkmi na všetky otázky spojené s cirkvou. Všetci tvrdia, že poznajú ako to chodí v kostoloch, ale málo z nich pozná viacero kňazov, nehovoriac o tom, kedy naposledy navštívili kostol. Málo z nich bolo v nejakom cirkevnom spoločenstve alebo sa realizovalo inak ako krstom, birmovkou a svadbou.

Som aj občan tohto štátu a ako ma naučil aj život v cirkvi, názorová pluralita je dôležitá a potrebná. Avšak musí byť založená na faktoch. Akceptujem názory aj iných. To isté ale očakávam od iných. Ak nemajú argumenty v rukách, tak to nie je nič iné ako táranie do vetra.

Celá diskusia o peniazoch, štátnom rozpočte, bielych golieroch, prežitku kresťanstva ako  „ópia ľudstva" sa nikam neposúva, lebo v nej chýbajú fakty. Je jedno, čo by biskupi napísali v pastierskom liste alebo čo by bolo na pútačoch. Neobjektívne hodnotenie na Slovensku je módou, a to obzvlášť ak ide o cirkvi na Slovensku. Osobne som za odluku aj cirkvi od štátu, čo sa týka financovania a som aj za korektnú diskusiu o cirkvách na Slovensku. Diskusiu nielen o tom, čo všetko je zlé, ale čo je dobré.

V súvislosti s otázkou vierovyznania prajem nám všetkým slobodné krúžkovanie. Aj keby som sa mal do sčítania obyvateľov stať moslimom, budem slobodný, lebo to je základom demokratickej spoločnosti.

Teraz mi zišlo na um, že som bol niekoľkokrát pomáhať na stavbe. Teda som ten najpovolanejší človek na to, aby som vyviedol z omylu všetkých architektov na Slovensku a konečne im aj ľuďom na Slovensku otvoril oči. A nech si vraví kto chce, čo chce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?